Půjčka na cokoliv
Spotřebitelský úvěr je půjčka určená pro jednotlivce – spotřebitele - na nákup spotřebního zboží, vybavení do domácnosti anebo třeba automobilu. Spotřebitelský úvěr není určen pro podnikatelské účely, k tomuto slouží úvěry účelové, mezi něž se řadí například i hypotéka, která je určena na pořízení anebo rekonstrukci bydlení. Upravuje jej Zákon č. 257/2016 Sb.
Oblíbené půjčky:
Půjčka se zajištěním nebo bez
Spotřebitelský úvěr může a nemusí být zajištěn ručením, v závislosti na výši úvěru. U vyšších částek je potřeba ručit nějakou movitou věcí, nemovitostí anebo je nutný ručitel. Po uzavření smlouvy je obvykle úvěr splácen v měsíčních splátkách k datu uvedenému ve smlouvě. Počet splátek, jejich výše a délka splácení se odvíjí od celkové částky spotřebitelského úvěru a také na finančních možnostech žadatele. Může nastat situace, kdy člověk narazí na výhodnější nabídku na úvěr. V takovém případě je možné požádat o refinancování úvěru.
Bankovní nebo nebankovní úvěr
O spotřebitelský úvěr si můžete požádat v bance anebo u nebankovní instituce. Banky mají obecně nastaveny přísnější pravidla pro vyřízení a s vyřízením je spojeno také více administrativy, dokládání a celý proces vyřízení úvěru trvá déle než u nebankovních institucí. Ty mají zpravidla méně nároků na bonitu žadatele a vyřízení je tak rychlejší. Rychlost a jednoduchost vyřízení je ovšem vykoupena vyšším úrokem. Úvěry vyřízené u nebankovních společností bývají většinou dražší než úvěry bankovní.
Bankovní půjčky:
Nebankovní půjčky:
RPSN
Důležitým ukazatelem toho, jak bude úvěr nakonec drahý je nejen výše úroků, ale především RPSN. To je hodnota roční procentuální sazby nákladů, která obsahuje úrok a všechny poplatky s tímto spojeny. Právě díky této hodnotě se dají spotřebitelské úroky snadno porovnat mezi sebou tak, aby si žadatel mohl zvolit ten nejvýhodnější. Obecně platí, že čím je hodnota RPSN nižší, tím je půjčka levnější.
Smlouva o spotřebitelském úvěru
Důležitou součástí pro uzavření spotřebitelského úvěru je smlouva. Ta by měla být písemná a měla by obsahovat všechny náležitosti jako je: druh spotřebitelského úvěru, kontaktní údaje smluvních stran, celkovou výši úvěru a podmínky čerpání, úrokovou sazbu, výši RPSN, dobu trvání, výši a četnost splátek. Je dobré aby smlouva obsahovala také informace o předčasném splacení nebo odstoupení od smlouvy.
Je nutné, aby si každý smlouvu důkladně přečetl před tím, než ji podepíše. Smlouva by měla být jasná stručná a srozumitelná. Pozor na odstavce psané malým písmem, i v těchto mohou být zmíněny důležité informace. Pokud není ve smlouvě cokoliv jasné, je potřeba se na tyto konkrétní informace dotázat a nechat si vše vysvětlit. V případě pochybností je dobré, vzít smlouvu na posouzení k právníkovi.
Publikováno 24 října 2017
Jaký typ půjčky hledáte?
Existuje široké spektrum variant půjček, které se liší dostupností a schvalováním i cenou. Jaké jsou jejich možnosti?
Rizika půjček
Půjčky představují nejen snadnou cestu k penězům, ale mají také svá rizika a zásady, které je třeba dodržovat, aby Vás nedostali do problémů. Doporučujeme si je před tím než vyplníte online žádost o půjčku přečíst.