Ve většině případů lidé shánějí půjčky rychle, zbrkle a neuváženě, často přehlédnout nevýhody nebo chytáky jen proto, aby neztráceli čas a chtějí mít celou záležitost vyřešenou rychle. Člověk je pod tíhou stresů náchylnější dělat neuvážená rozhodnutí. Před jakýmkoli rozhodnutím o půjčce, je dobré mít na paměti několik pravidel:
1. Půjčujte si pouze od prověřených poskytovatelů
Současný finanční trh nabízí půjčky pro každého a půjčit si lze nejen v bance, ale i u hojného počtu nebankovních společností. Banky fungují pod kontrolou ČNB a riziko problémů je tak minimální. Na druhou stranu nebankovky tento dohled nad sebou mít nemusejí a proto mohou mít pravidla půjček značně nevýhodná a pro klienta riziková. Pokud chcete takové rizika minimalizovat, je třeba oslovit více poskytovatelů, porovnat podmínky úvěru a až poté se rozhodněte, zda bude pro vás půjčka výhodná či nikoliv.
2. Celou smlouvu si přečtěte důkladně
K tomu, aby půjčka nabyla platnosti a došlo k převodu peněz na váš účet je nutné souhlasit se smlouvou a stvrdit ji svým podpisem. Tento krok je nejdůležitější v celém procesu schvalování půjčky. Od této chvíle platí vše, co je podepsáno. Je tedy nesmírně důležité vědět, co podepisujete. Nenechte se před podpisem do ničeho tlačit, v klidu si celou smlouvu dobře přečtěte, včetně všech odstavců, které jsou psány malým písmem a ve kterých se často skrývají velmi podstatné věci a často i záludnosti. Pokud nebudete čemukoliv rozumět ptejte se, vezměte si smlouvu třeba domů a dohledejte nejasné pasáže smlouvy na internetu. V případě úvěrů vyšších hodnot stojí za to, celou věc konzultovat s advokátem.
3. Nespokojte se s první nabídkou
V první řadě je dobré se obrátit s žádostí o půjčku na banky. Zde nehrozí nekalé praktiky, i když celý proces schvalování bude o něco delší než jinde. Banky prověřují bonitu klienta a především schopnost splácet. Pokud v bance neuspějete obraťte se na nebankovní sektor. I zde je nutná obezřetnost, projděte vícero nabídek od různých společností a srovnávejte výhodnost jednotlivých půjček. Pomoci vám mohou i online srovnávače půjček, které najdete na internetu. Ty, po zadání parametrů půjčky vygenerují nabídky, které nejlépe odpovídají požadavkům. Nespokojte se s první nabídkou na kterou narazíte, může být značně nevýhodná a navíc riziková, pokud ji bude poskytovat pochybný subjekt.
4. Jakékoliv problémy se splácením řešte okamžitě
V době, kdy úvěr vyřizujete, může být vaše situace bez problémů. Ale do nesnází se může dostat každý. Ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc může způsobit snížení příjmů a následné problémy se splácením. Jakmile se do takové situace dostanete, neprodleně tuto situaci oznamte subjektu, který vám úvěr poskytl. Snažte se domluvit na řešení, například změnou platebního kalendáře nebo odložením splátek. Nejhorší je dělat „mrtvého brouka“ a spoléhat se na to, že se problém bez vás nějak vyřeší. Věřitelé, kteří uvidí z vaší strany snahu situaci řešit, vám určitě vyjdou vstříc.
5. Nechte si zdarma poradit
Pokud se problémy se splácením prohloubí do takové míry, že vy sami nebudete vidět východisko z této situace, nepropadejte panice a pomoc hledejte u odborníků. Kontaktujte některou z odborných dluhových poraden, fungující jako neziskové organizace a které nabízejí své služby bezplatně. V poradně vám zdarma pomohou například sestavit žádost o snížení nebo odkladu splátek, navrhnou splátkový kalendář, pomohou sestavit a vypracovat plán hospodaření v domácnosti tak, aby výdaje rodiny byly vždy nižší než jsou příjmy.
Publikováno 21 března 2014